Tutaj jesteś

Pierwszy raz w przedszkolu – jak się przygotować?

21 kwietnia 2021 Dziecko Pierwszy raz w przedszkolu

Przedszkole to kamień milowy na drodze do dorosłości – to tutaj dziecko uczy sie funkcjonować w grupie i działać według ustalonych zasad. Również dla rodziców wiąże się to ze zmianami i niejednokrotnie nowymi problemami. Czy własna pościel dziecięca do przedszkola jest obecnie konieczna? Co nasze dziecko powinno zabierać ze sobą do przedszkola? Jak skompletować wyprawkę przedszkolaka? 

Podstawowa wyprawka dla przedszkolaka

O tym co będzie potrzebne świeżo upieczonemu przedszkolakowi informuje placówka – robiąc zakupy bazuj przede wszystkim na otrzymanych wytycznych. Z pewnością nie obędzie się bez plecaka – lekkiego, wytrzymałego i co najważniejsze – podobającego się dziecku! Jeśli to tylko możliwe, niech plecaczek zostanie wybrany przez samego właściciela. Warto zainteresować się szeroką ofertą rękodzielników – wielu oferuje personalizację plecaków poprzez wyszycie imienia lub dodaniu motywu lubianego przez dziecko.

Zadbaj o takie buty na zmianę, które nie będą się ślizgać i zapewnią dziecku pełen komfort. Wybierz zapięcie na rzepy lub modele wsuwane – ograniczy to ryzyko wypadku z udziałem niezauważenie rozwiązanej sznurówki i usprawni samodzielne przebieranie się. Jeśli kapcie to i worek – koniecznie wytrzymały, z tkaniny zapobiegającej ,,zapoceniu się” bucików. Zrezygnuj z kupowania najtańszego worka w najbliższym supermarkecie – i tak za chwilę się rozpadnie! Każdy przedszkolak powinien mieć także odzież na zmianę i wygodną piżamkę, kołdry i poduszki.

Dzieci uczone są dbania o higienę, wyposaż więc pociechę w kubek, szczoteczkę i pastę do zębów oraz niewielki ręcznik – najlepiej jeśli znowu pozwolisz mu dokonać samodzielnego wyboru. Poduszka, prześcieradło nieprzemakalne, kołderka lub kocyk i ulubiony pluszak będą natomiast nieodłącznymi kompanami podczas leżakowania.

Co musi umieć przedszkolak?

By odnaleźć się w nowych warunkach, Twoje dziecko musi posiadać umiejętności umożliwiające sprawne funkcjonowanie bez nieodłącznej pomocy dorosłych. Jeszcze przed przyjęciem pociechy do przedszkola staniesz przed koniecznością wypełnienia ankiety adaptacyjnej. Każda placówka przygotowuje własne ankiety – znajdują się w nich pytania dotyczące samodzielnego ubierania się, jedzenia i korzystania z toalety, stopnia komunikacji pełnymi zdaniami, reagowania na rozłąkę z rodzicami czy kontakt z obcymi ludźmi. 

Przy okazji ankiety będziesz miał okazję poinformować o specjalnych wymaganiach co do diety, nauczyciele poproszą również o dane na temat zdrowia malucha – nic nie powinno ich zaskoczyć.

Nie martw się jeśli Twoja pociecha nie jest zupełnie samodzielna – ankiety adaptacyjne są po to, by opiekunowie wiedzieli czego się spodziewać i na co zwracać uwagę u poszczególnych podopiecznych. W przedszkolu z pewnością nikomu nie odmówi się pomocy przy myciu rąk czy wiązaniu bucików. Najważniejsze, by dziecko nie odstawało zanadto od całej grupy – taka sytuacja negatywnie wpłynęłaby na relacje z kolegami i samopoczucie samego malca.

Zanim nadejdą pierwsze dni

Dziecko wchodzi do przedszkola – zmiany wchodzą w życie! Nie każdy świeżo upieczony przedszkolak obawia się rozłąki, ale jeżeli Twój maluch nigdy wcześniej nie zostawał na dłużej z obcymi ludźmi, najpewniej nie obędzie się bez krzyku i płaczu. Żegnając się bądź czuły ale stanowczy, a najlepiej przyzwyczajanie dziecka do nieobecności rodziców rozpocznij gdy tylko przyjdzie Ci do głowy myśl o wysłaniu go do przedszkola! 

Placówki organizują dni otwarte i zajęcia adaptacyjne – przy takich okazjach dziecko (i rodzice!) mogą wstępnie oswoić się z przedszkolem. Niektóre placówki umożliwiają rodzicom także częściowe przebywanie z dzieckiem w pierwszych dniach.

Uważaj na to co mówisz o przedszkolu! Wypowiadaj się o tym miejscu w samych superlatywach – podkreślaj że jest tam dużo zabawek, fajni koledzy, miła pani nauczycielka która we wszystkim mu pomoże, a najchętniej sam poszedłbyś do przedszkola, tylko jesteś trochę za duży! 

Adaptacja do przedszkolnej rzeczywistości trwa zazwyczaj kilka tygodni. Jeśli po dwóch miesiącach Twoja pociecha wciąż nie chce uczęszczać na zajęcia i nie odnajduje się w grupie, może po prostu nie być gotowa na na funkcjonowanie w przedszkolu. Pozostawaj w stałym kontakcie z nauczycielką i jeśli uznacie, że rezygnacja z dalszych prób adaptacji będzie korzystna, nie wahaj się zmienić planów.

Redakcja bankkomorek.pl

Nasi redaktorzy na stronie bankkomorek.pl to zespół zaangażowanych pasjonatek, gotowych dzielić się wiedzą i doświadczeniem na tematy związane z kobiecością, zdrowiem, lifestyle'em i rodzicielstwem. Każda z naszych redaktorek ma bogate doświadczenie jako kobieta, matka i aktywna uczestniczka życia społecznego. Dzięki temu możemy dostarczać czytelniczkom wartościowe artykuły, inspirujące pomysły oraz praktyczne porady, które pomogą im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?