Karmienie piersią – czy karmić dziecko piersią?

Pojawienie się dziecka na świecie totalnie zmienia nasze podejście do życia, jak i zdrowia, swojego jak i dziecka. Myśl o tym jak zadbać o niemowlę często sprawia, że rodzice totalnie panikują. Wiedzą przecież, że od dnia narodzin nic nie będzie takie same jak przedtem. Nieprzespane noce, płacz dzidziusia (tak wszystkie dzieci płaczą). Najgorszym co towarzyszy rodzicom to obawa czy wszystko robią jak powinni. W takich sytuacjach na pewno cenna będzie pomoc babci, koleżanki, która ma już swoje dzieci lub położne. To właśnie te osoby zdecydowanie mogą pomóc rodzicom a najbardziej mamie w pierwszych dniach życia dziecka.

Czy karmić dziecko piersią?

Chyba najczęściej zadawanym pytaniem i wątpliwością jest czy karmić dziecko piersią. Powszechnie wiadomo, ze karmienie piersią ma drogocenny wpływ na rozwój dziecka. Dziecko przez mleko matki nabiera przede wszystkim odporności jak również pobiera wszelkiego rodzaju witaminy. Będzie to między innymi białko, aminokwasy, oligosacharydy itp. Nie ma co dyskutować z opinią, iż mleko matki jest najważniejszym co noworodek może dostać. Dla jego zdrowia to najlepszy pokarm.
Niestety, zdarzają się przypadki kiedy młoda mama nie może karmić piersią albo ma na tyle mało pokarmu, że nie będzie wystarczający dla maluszka. Czy w tym przypadku będzie złą matką ? Skądże ! Niestety jednak nawet w dzisiejszych czasach matki często zmuszane są do tego aby karmić piersią. W szpitalach położne wręcz zmuszają do tego. A przecież każdy ma wybór w tej sytuacji. Nie wolno zmuszać młodej mamy do czegoś czego nie chce. Jest to zarówno krzywda dla mamy i dziecka, które już od pierwszych dni wyczuwa stres.

Wiele możliwości

W obecnych czasach mamy możliwość korzystania z modyfikowanego mleka. Na rynku jest wiele rodzai. Również dla dzieci z alergią, dla których znajdziemy mleko sojowe. Opcji jest wiele. Warto wybrać jak najlepsze, gdyż dziecko potrzebuje jak najlepszego pokarmu, aby jego rozwój był prawidłowy.
Warto jednak wspomnieć, że karmienie piersią to nie tylko bardzo zdrowy pokarm ale dzięki karmieniu piersią wytwarza się niepowtarzalna więź, mamy z noworodkiem. W tym momencie dziecko czuje się bezpieczne. Według badań to bardzo ważne dla maluszka. Chociażby przez to watro przemyśleć karmienie piersią. To nie zapomniane chwile, kiedy karmi się po raz pierwszy tak malutką istotkę, która jeszcze nie dawno była w brzuszku.
Jednak wybór sposobu karmienia dziecka jest indywidualną kwestią każdej mamy. Nie wolno wywierać presji. Wtedy kobiety czują się do czegoś zmuszane a to najgorsze co można zrobić. Najważniejsze jest aby wspierać młode mamy aby wiedziały, że mają na kogo liczyć.

Redakcja bankkomorek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.