Własne zdanie – jak być asertywną?

Czy umiemy wyrazić własne zdanie? Czy biorąc udział w jakiejś dyskusji chętnie dzielimy się z innymi tym co mamy do powiedzenia? Czy raczej staramy się nie wychylać z tłumu, ponieważ boimy się tego, co też inne osoby powiedzą na taki temat.

Problem wielu osób

Trzeba przyznać, że wiele osób ma problem z byciem asertywnym. Tak, tak fachowo można nazwać ten termin, który oznacza umiejętność wyrażania własnego zdania. W domu, wśród domowników bez najmniejszego problemu wyrażamy swoje zdania uznając to za zwykła dyskusję. Jeżeli już jednak dochodzi do tego aby móc wypowiedzieć się na jakiś temat w pracy, na spotkaniu z przyjaciółmi lub też przy innej okoliczności, to mamy ogromny problem. Są jednak osoby, które raźnie wypinają pierś do przodu i chętnie wypowiadają się na omawiane tematy. Aczkolwiek warto pamiętać o jednym – o umiejętności bycia osoba asertywną a nachalnie wciskającą komuś swoje zdanie. To są jednak zupełnie dwie inne sprawy. W każdym razie warto wiedzieć, że asertywności można się w dzisiejszych czasach nauczyć pod okiem profesjonalnych instruktorów. W wielu dużych miastach organizowane są szkolenia pod okiem profesjonalnych trenerów coachingowych, którzy podpowiedzą nam jak nauczyć się tej umiejętności wyrażania własnego zdania.

Jak być asertywną wśród innych osób asertywnych?

Wydaje się nam to niemożliwe a tak naprawdę przy dobrych wiatrach wystarczy tylko kilka spotkań, kilka ćwiczeń i tak naprawdę nasza postawa może się zdecydowanie zmienić. Jeżeli jednak takie szkolenia do nas nie przemawiają, ponieważ uważamy je za nieskuteczne to warto zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie. Czy chcemy poprawić swoją sytuację życiową? Bardzo często bywa tak, że osoby asertywne śmiało pną się na ścieżkach kariery zawodowej do góry. Dzięki temu, że śmiało wyrażają swoją opinię pokazują, że umieją, że chcą walczyć o siebie. Ludzie widzą w nich potencjalnych wojowników, którzy przyczynią się do powiększenia zysków i do rozwoju firmy. Osoby mniej asertywne na ogół zajmują szeregowe stanowiska, które nie dają jednak tak ogromnej satysfakcji. Wiadomo, że im lepsze stanowisko tym lepsza płaca. Osoby znajdujące się na szarym końcu z wysokich zarobków nie mogą się cieszyć. Warto więc zapisać się na takie szkolenie – nawet samodzielnie – jeżeli obecna sytuacja życiowa naprawdę nas nie zadowala. Takie szkolenie może naprawdę bardzo dużo wnieść do naszego życia. Osoby prowadzące takie spotkania pokażą nam, że wyrażanie własnego zdania na pewno nie będzie dla nikogo takie trudne, jeżeli się tylko będzie chciało.

Redakcja bankkomorek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.