Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Otyłość dotyka coraz większej ilości osób na całym świecie. Jest to spowodowane złym odżywianiem, które często jest połączone z brakiem aktywności. W pędzie między domem a pracą coraz częściej chwytamy po słodycze i fast foody, żeby zaspokoić głód. Nadwaga ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Nie tylko otyłe osoby źle wyglądają, ale także są narażone na wiele chorób spowodowanych przez niewłaściwe odżywianie. Dlatego coraz więcej osób zaczyna zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć.

Jak zacząć prowadzić zdrowy tryb życia?

Na początek zajmijmy się dietą. Powinniśmy jeść 4-5 posiłków, w równych odstępach czasu. Dzięki temu nie będziemy podjadać między posiłkami. Możemy obliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne, co pozwoli nam kontrolować to ile powinniśmy jeść. Jednak na początku naszej przygody ze zdrowych trybem życia wystarczy wprowadzić kilka zmian w odżywianiu. W każdym posiłku powinny się znaleźć produkty zawierające węglowodany, białka i tłuszcze. Jednak nie możemy często sięgać po słodycze i słodkie napoje. Zawierają one sporo cukru i innych szkodliwych składników. Raz w tygodniu możemy sobie pozwolić na niezdrową przekąskę. Jako źródła węglowodanów wybierzmy pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce. Białko dostarczymy jedząc chude mięsa, ryby, owoce morza, warzywa strączkowe, mleko i jego przetwory. Jako źródło zdrowego tłuszczu możemy wybrać olej kokosowy lub oliwę z oliwek do smażenia potraw, a oprócz tego ryby, awokado i orzechy powinny się znaleźć w naszej diecie. W ciągu dnia musimy wypijać minimum 2 litry wody. Dzięki temu zaspokoimy pragnienie. Dodatkowo woda pita między posiłkami powoduje uczucie sytości, co pomoże nam wytrwać do kolejnego posiłku bez podjadania.

Zacznijmy od śniadania

Każdy dzień powinniśmy zacząć od śniadania, które da nam siłę na rozpoczęcie dnia. Powinno być sycące, żebyśmy wytrwali do obiadu. Drugie śniadanie może być zdrową przekąską, która dostarczy nam energii w pracy czy szkole. Obiad powinien być największym posiłkiem. Dzięki temu po powrocie do domu dostarczymy wraz z obiadem energii i składników odżywczych potrzebnych do regeneracji organizmu. Kolacja powinna być jedzona około 2 godziny przed snem. Dzięki temu podczas wieczornego oglądania filmów nie sięgniemy po przekąski.

Zdrowy tryb życia to nie tylko prawidłowe odżywianie, ale także sport. Możemy zapisać się na siłownię, lub trenować w domu z masą własnego ciała. Dodatkowo warto zadbać o aktywność na świeżym powietrzu, która dotleni organizm, co poprawi jakość snu. Możemy biegać, jeździć na rowerze lub po prostu udać się na długi spacer. Każda regularnie uprawiana aktywność poprawi nasze samopoczucie i sprawność fizyczną.

Redakcja bankkomorek.pl