Tutaj jesteś

Edukacyjne zabawki – na jakie warto zwrócić uwagę?

1 marca 2022 Lifestyle Edukacyjne zabawki

Poszukując idealnych prezentów dla maluchów, wielu rodziców decyduje się sięgnąć po zabawki edukacyjne, czyli takie, które wspomagają rozwój różnych umiejętności. Konstrukcyjne klocki, gry logiczne czy instrumenty muzyczne dla dzieci nie tylko gwarantują niezapomnianą zabawę, ale i pomagają pociechom poznać i zrozumieć otaczający je świat. Edukacyjne zabawki korzystnie wpływają na kształcenie zdolności motorycznych i manualnych. Niektóre z nich pozwalają też ćwiczyć pamięć, koncentrację czy cierpliwość. Małe dzieci potrafią przyswoić dużo informacji, dlatego nauka poprzez zabawę to niezwykle wydajny sposób, by wspierać je na drodze rozwoju.

Zabawki rozwijające zdolności

Wybierając odpowiednie zabawki edukacyjne, należy pamiętać, by odpowiednio dobrać je do wieku pociechy. Pozwoli to mieć pewność, że przedmioty będą nie tylko atrakcyjne, ale i funkcjonalne. Zbyt trudne gry mogą malucha zniechęcić, z kolei zbyt łatwe mogą wydać się nieco nudne. Warto też pamiętać, że na naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Instrumenty muzyczne dla dzieci, grzechotki czy ułatwiające trudny czas ząbkowania gryzaczki przeznaczone są dla niemowląt, które dopiero poznają otaczającą je rzeczywistość. Maluchy umiejące już chodzić zaczynają z kolei interesować wszelkiego rodzaju klocki, układanki czy akcesoria sportowe (takie jak miękkie piłeczki). Starszym pociechom zaproponować można puzzle, drewniane klocki konstrukcyjne służące do układania nieco bardziej skomplikowanych budowli czy książki, które pozwolą poszerzyć zasób słów i uaktywnić wyobraźnię. Warto również pamiętać o instrumentach muzycznych dla dzieci, pozwalających na opanowanie podstawowych zasad gry. Starszaki docenią modele takie jak pianinko czy gitara.

Nauka od najmłodszych lat

Decydując się na zakup zabawek, warto pamiętać, że odpowiednie książki, akcesoria sportowe czy instrumenty muzyczne dla dzieci nie tylko umożliwią najmłodszym ciekawe spędzenie czasu, ale i mogą stworzyć podwaliny dla przyszłych zainteresowań. Wiele maluchów wyjątkowo entuzjastycznie reaguje na muzykę, dlatego wspólne granie na bębenku czy cymbałkach, śpiewanie piosenek czy słuchanie melodii to wspaniały sposób na rodzinne spędzanie czasu. Specjaliści zwracają też uwagę, że poznawanie różnorodnych dźwięków jest dla niemowląt równie ważne, co nauka rozpoznawania kolorów, dlatego warto zapoznawać je z odpowiednimi do ich wieku instrumentami muzycznymi dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Zabawkowe instrumenty często wyróżniają się też ciekawymi projektami, żywymi kolorami czy dodatkowymi elementami (takimi jak migające światełka), które angażują uwagę dziecka i korzystnie wpływają na jego zdolności poznawcze.

Redakcja bankkomorek.pl

Nasi redaktorzy na stronie bankkomorek.pl to zespół zaangażowanych pasjonatek, gotowych dzielić się wiedzą i doświadczeniem na tematy związane z kobiecością, zdrowiem, lifestyle'em i rodzicielstwem. Każda z naszych redaktorek ma bogate doświadczenie jako kobieta, matka i aktywna uczestniczka życia społecznego. Dzięki temu możemy dostarczać czytelniczkom wartościowe artykuły, inspirujące pomysły oraz praktyczne porady, które pomogą im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?