Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, że pragniemy bardziej zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Zaczynamy interesować się zdrowym stylem życia i związanymi z nim zagadnieniami. Zazwyczaj chcemy pozbyć kilku nadprogramowych kilogramów i zastanawiamy się jak skutecznie to zrobić. Oczywistym jest, że powinniśmy mniej jeść i więcej się ruszać. Jednak na początku naszej drogi nie mamy pojęcia o kaloryczności większości produktów, w związku z czym wpadamy ze skrajności w skrajność. Jemy zdecydowanie zbyt małe lub zbyt duże porcje.

W takim razie od czego zacząć?

Przede wszystkim należy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. To nic innego, jak ilość kalorii niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu. Podczas jego obliczania, musimy być obiektywni i ocenić jak wygląda nasza rzeczywista aktywność w ciągu dnia, żeby otrzymać miarodajny wynik. Pokaże nam to, ile musimy spożywać kalorii, żeby utrzymać naszą wagę. Jeżeli jednak zależy nam na jej utracie, powinniśmy od wyniku odjąć 10-30% i w ten sposób dowiemy się ile energii dostarczać, żeby schudnąć. Ta wiedza, to już połowa sukcesu. Jednak, żeby mądrze z niej skorzystać, musimy nieco bardziej zagłębić się w kaloryczność spożywanych przez nas produktów. Należy mieć na uwadze, że nie wszystko co zdrowe, sprzyja utracie wagi. Opakowanie orzechów, to równowartość ponad 600 kcal, czyli dwóch pączków! Podczas redukcji nasza dieta powinna opierać się na nieprzetworzonych produktach, owocach i warzywach, które jedzone nawet w bardzo dużych ilościach nie sprawią, że przytyjemy. Odpowiednie nawodnienie jest równie istotne. Szklanka wody, może zniwelować złudne uczucie głodu. Musimy nauczyć się nie podjadać między posiłkami. Jeżeli jesteśmy początkujący, korzystajmy z aplikacji w telefonie, które pozwolą nam w łatwy sposób monitorować ilość spożywanych kalorii. Zwróćmy też uwagę na naszą aktywność fizyczną. Wprowadzenie do naszego życia treningów albo dłuższych spacerów nie tylko sprawi, że szybciej schudniemy, ale również pozwoli nam na jedzenie większych posiłków.

Sposób na utratę wagi

Zapotrzebowanie kaloryczne powinno być dla nas wyznacznikiem, ponieważ jedyny potwierdzony naukowo i skuteczny sposób na utratę wagi, to właśnie deficyt kaloryczny. Przestrzegając go, z pewnością stracimy uporczywe kilogramy. Pamiętajmy o zdrowej i w miarę możliwości nieprzetworzonej żywności, nawodnieniu i aktywności fizycznej. Dieta ma być dla nas, a nie my dla diety, dlatego podejdźmy do tego rozsądnie, nie odmawiajmy sobie wszystkiego i bądźmy cierpliwi.

Redakcja bankkomorek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.