Jak sprawdzić, czy garnitur jest dobrej jakości?

Niezależnie od tego, czy garnitur służy nam jako codzienna stylizacja do pracy, czy odświętny strój na większe okazje, musi być jak najlepszej jakości, aby służył na wiele sezonów i wyglądał elegancko. Ubiór reprezentacyjny musi dobrze leżeć na sylwetce, dodatkowo być komfortowy w noszeniu i użytkowaniu. Oto kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy garnitur wart jest swojej ceny oraz czy marynarki spodnie posłużą nam jeszcze przez najbliższe sezony.

Jaki materiał najlepszy na garnitur?

O dobrej jakości garnituru decyduje przede wszystkim materiał, z którego jest wykonany. To on zapewni długie i komfortowe użytkowanie zestawu. Najlepszymi w tym wypadku będą tkaniny pochodzenia naturalnego, szczególnie wełny. Takie materiały zapewniają większą wytrzymałość ubrań, mają lepszą termoregulację i bez problemu pochłaniają wilgoć. Najlepiej, aby podszewka marynarki wykonana była z wiskozy, a nie poliestru.

Jak sprawdzić, czy garnitur jest odpowiednio uszyty?

Garnitur jest naszą wizytówką, wiele mówi o wyczuciu smaku, stylu, szacunku do okazji i związanych z nią ludzi. Ważne więc, aby formalny ubiór był dopracowany w każdym szczególe. Dobrze wykonaną pacę krawiecką poznamy po odpowiednio wykrojonym modelu oraz dbałości o detale. Na co konkretnie zwracać uwagę? Przede wszystkim podczas mierzenia należy skupić się nie tylko na dostosowaniu rozmiaru do sylwetki, ale także zaobserwowaniu jak tkanina zachowuje się na naszym ciele. 

Materiał nie powinien więc marszczyć się przy szwach czy na plecach, ramiona nie mogą być zbyt usztywnione, a guzik od marynarki musi znaleźć się poniżej wysokości mostka. Warto także sprawdzić, czy spodnie mają równą długość nogawek, przy masowych i słabszych jakościowo produkcjach mogą znaleźć się dysproporcje, podobnie z resztą jak w przypadku rękawów marynarek.

Na jakie detale zwracać uwagę wybierając garnitur?

Przed zakupem garnituru warto zerknąć na to, jak zostały dopracowane wykończenia. Niedopuszczalne są rozchodzące się szwy, wystające nitki i co najgorsze, skazy na tkaninie. O wykonaniu garnituru dużo mówi wnętrze marynarki. Trzeba więc sprawdzić estetykę wnętrza wspomnianej części garderoby, a więc materiał podszewki, jakość szwów, czy wykonanie stębnówki. 

Pielęgnacja spodni i marynarek – co warto wiedzieć?

Nawet jeśli wybierzemy najlepiej skrojone spodnie i dobrze dopasowaną marynarkę, strój wizytowy nie będzie cieszył nas długo, jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy. Koniecznie trzeba więc zwrócić uwagę na to, jak przechowujemy takie ubrania. Spodnie układamy na wieszaku zawsze składając je według zagniecenia kantu. Marynarki przechowujemy na wieszakach o szerokich ramionach, by nie deformować tkaniny. Warto strój dodatkowo zabezpieczać pokrowcem, aby nie kurzył się zbytnio i nie pochłaniał zapachów. Częste pranie niszczy tkaninę, dlatego warto często wietrzyć ubrania oficjalne lub sprawić im kąpiele parowe. Kąpiele jednak nie są przeznaczone dla ubrań wełnianych. Przed każdym praniem, suszeniem, czy prasowaniem konieczne jest zapoznanie się z metką pielęgnacyjną. Stosowanie się do jej wytycznych pozwoli na przedłużenie żywotności garnituru.

Redakcja bankkomorek.pl