Trudne wychowanie dziecka

Dziecko jest spełnieniem marzeń o rodzinie. Jest małym człowieczkiem, który dostarcza nam wiele szczęścia i radości. Jednak wychowanie dziecka wcale do łatwych nie należy. Czym mniejsze dziecko, tym mniej problemów wychowawczych. Problemy zwykle pojawiają się gdy dziecko zaczyna rosnąć, ma coraz więcej potrzeb i oczekiwań. Bardzo trudne są także wszelkiego rodzaju bunty, które pojawiają się raz na jakiś czas. Wtedy trzeba dużo cierpliwości, konsekwencji i wytrwałości, by przetrwać ten okres i czegoś dziecka nauczyć.

Bunt małego dziecka

Inaczej wygląda bunt małego dziecka a inaczej bunt nastolatka. Jednak w obu przypadkach, mogą czasami rodzicom puszczać nerwy. Najgorsze co mogą w takiej sytuacji zrobić, to karać dziecko fizycznie za jego złe zachowanie. Takie karanie jest bardzo złe i bardzo niekorzystnie wpływa na psychikę dziecka. Jest wiele innych sposobów na to, jak ukarać dziecko za jego złe zachowanie, nie stosując przemocy a jednocześnie wychowując dziecko.

Malutkie dzieci jeszcze nie wiedzą co jest dobre a co złe, często psocą i nie słuchają rodziców. Czasami biją inne dzieci, wyrywają im zabawki, niszczą rzeczy, uciekają rodzicom w miejscach publicznych, krzyczą i tupią. To najlepszy czas na wychowanie dziecka, na uczenie go konsekwencji jego złego zachowania. Najprostsze kary dla dzieci w tym wieku to te, polegające na zabraniu ulubionej zabawki dziecka na jakiś czas za jego złe zachowanie, zakaz oglądania ulubionej bajki czy nie wychodzenie na dwór, co dzieci uwielbiają.

Kary dla nastolatków

W przypadku nastolatków, złe zachowanie wygląda całkiem inaczej. Dzieci w tym wieku chcą być samodzielne i dorosłe a mają jeszcze na to czas. Często nie słuchają rodziców, są dla nich niemili i nie uprzejmi. Kary dla dzieci w tym wieku, powinny więc być nieco inne, niż te jakie stosowało się w wieku przedszkolnym. Na pewno dobrą karą dla dziecka w tym wieku, będzie ograniczenie mu dostępu do technologii, na przykład zabranie telefonu komórkowego, tabletu czy komputera. Taka kara będzie dla dziecka bardzo dosadna. Inną formą kary może być szlaban na wyjścia z przyjaciółmi, do kina, na dyskotekę czy do parku. Zwłaszcza latem taka kara będzie dziecku bardzo doskwierać.

Zanim jednak da się dziecku karę, niezależnie od wieku w jakim jest, trzeba mu najpierw wytłumaczyć co zrobiło źle i dlaczego dostaje karę. Każda kara ma czegoś dziecka nauczyć, ma wyrobić w nim odpowiedzialność za własne czyny, pokazać, że każdy zły czyn prowadzi do niemiłych skutków. Od tego jak dziecko zostanie wychowane, zależy jego charakter w dorosłym życiu.

Redakcja bankkomorek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *