Jak przygotować się do in vitro?

Jeśli podjęliście decyzję o in vitro, musicie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed zabiegiem. Oczywiście niezbędne jest wykonanie podstawowych i specjalistycznych badań, o których z pewnością powiadomi Was lekarz prowadzący. Oprócz tego możecie wykonać szereg czynności, które pomogą wam przygotować się do zapłodnienia zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Jak się przygotować?

Przygotowania do in vitro są niezwykle istotne, prawie tak samo ważne, jak sam zabieg. Bowiem zwiększają one szansę powodzenia i dobrego przebiegu ciąży. Partnerzy powinni wykonać morfologię krwi, testy na HIV, określić grupę krwi. Mężczyzna musi zbadać nasienie, a kobieta poziom hormonów i przejść badanie ginekologiczne z USG.
Następnie do czasu zabiegu należy prowadzić zdrowy tryb życia. Pamiętajcie, aby dbać o nawodnienie organizmu i koniecznie pić minimum dwa litry wody dziennie. Wskazane jest również uprawianie sportów i poprawa kondycji. Przydatne może okazać się picie ziół. Pamiętaj, aby zadbać o zdrowe odżywianie. Staraj się jeść pięć zbilansowanych posiłków dziennie. Dbaj o dużą ilość białka w diecie, jedz nawet do 70 gram dziennie. Zwracaj uwagę na obfite śniadanie, jedzone do godziny po pobudce. Pamiętaj, że twoja dieta powinna być teraz bogata w wapń i kwas foliowy (którym możesz się również suplementować, ale skonsultuj to wcześniej ze swoim lekarzem). Pamiętaj, aby rzucić palenie i mocno ograniczyć picie napojów alkoholowych. Koniecznie skonsultuj z lekarzem spożywanie jakichkolwiek leków.

Nie pomijaj również pracy nad waszą psychiką

Starajcie się rozmawiać o tym, co was czeka – o zabiegu, ciąży, a także ewentualnych komplikacjach. Jeśli masz jakieś obawy lub pytania, skontaktuj się z lekarzem. Z pewnością z chęcią na nie odpowie i wyjaśni cały proces krok po kroku. Możesz również zaopatrzyć się w książki o tematyce in vitro. Znajdziesz w nich wiele informacji, wskazówek, a nawet historii par, który mają już to za sobą. Niektóre pary korzystają w tym okresie z porad psychologa. Terapia może okazać się ogromnych wsparciem, a zadbanie o obszar psychiczny z pewnością ułatwi zajście w ciąże. Często ośrodki przeprowadzające zabiegi oferują także grupy wsparcia dla par w trakcie procesu in vitro. Zapytaj w klinice o ofertę i porozmawiajcie z partnerem o różnych opcjach.
Jeśli czujesz taką potrzebę, wykorzystaj ten okres do rozmowy z rodziną. Może zechcesz powiadomić najbliższych, jakie macie plany. Dzięki temu uzyskasz ich wsparcie i zrozumienie.
Jak widzisz, możesz samodzielnie zadbać o przygotowanie do in vitro. Koniecznie przedyskutujcie plan we dwójkę i wspierajcie się w jego realizacji.

Redakcja bankkomorek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.